HUSA NA KAMPĚ / sběratel Vladimír Železný

Sbírka Galerie Zlatá husa, za kterou stojí někdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný, je jednou z nejvýznamnějších soukromých kolekcí u nás. Jejím těžištěm jsou díla klasické moderny a umění šedesátých let. Výstava Husa na Kampě přináší Železného osobní výběr sedmi desítek děl, která ilustrují radikální proměnu českého umění od začátku století do šedesátých let 20. století. K vidění jsou jak obrazy nejslavnějších mistrů, jakými byli Emil Filla, Jan Zrzavý či František Kupka, tak i díla méně známých osobností moderního umění, jako jsou Max Kopf, Jaroslav Hněvkovský nebo Bedřich Piskač.

Podtitul výstavy zní Proměna českého moderního umění během života jedné generace 1901–1966. Klíčem k expozici je jedna z nejnovějších akvizic galerie, loni získaný obraz Splynutí duší od Maxe Švabinského. Budeme-li hledat dílo, kterým začíná české moderní umění, je Splynutí duší jedním z nejvhodnějších kandidátů na tento titul. V roce 1901, kdy Švabinský obraz dokončil, mu bylo dvacet sedm let. Zemřel v únoru 1962, tedy v době, kdy již Mikuláš Medek maloval svá informelní plátna. A právě výjimečnou kolekcí Medkových obrazů z padesátých a šedesátých let expozice vrcholí.

Vladimír Železný (*1945) stál v roce 1994 u rozjezdu TV Nova, která se pod jeho vedením stala nejsledovanější televizí v České republice. Sběratelství umění se systematicky věnuje od devadesátých let a jeho sběratelské aktivity na přelomu milénia byly pro český trh s uměním formativní. Byl mimo jiné prvním novodobým sběratelem, který se svým zájmem o umění netajil a který díla ze své sbírky prezentoval veřejně. Výstava Husa na Kampě se koná u příležitosti 25. výročí založení Galerie Zlatá husa.

Díla:
Mikuláš Medek, Akce I (Vajíčko), 1955–1956, tempera a olej na plátně, 117 × 93 cm

Max Švabinský, Splynutí duší, 1901, olej na plátně, 150 × 94 cm