24/5 2025, 14:00 Pojďme společně kreslit to, co běžně nevidíme – tichý vítr, světlo na vodě, chvíli, která za okamžik zmizí. Workshop inspirovaný tvorbou výtvarníků Sophie Curtil a Miloše Cvacha je určen dětem, které rády pozorují, vymýšlejí a malují. Budeme se dívat na svět očima umělců, kteří celý život kreslí to, co se právě stane – záblesk barvy, pohyb vzduchu, tvar myšlenky. Pomocí suchých pastelů budeme zaznamenávat nálady, zvuky i neviditelné obrazy. Naučíme se, jak barva může zářit jako slunce, jak linie může být jako dech, a jak z obyčejného místa vznikne obraz, když se na něj podíváme jinak. Budeme si hrát s barvami, kreslit v tichu i s ruchem, hledat kouzlo v obyčejnosti a objevovat, že každý obrázek může být malým příběhem. Tak jako u Sophie a Miloše – kde každý papír je začátek něčeho nového. Workshop je vhodný pro děti přibližně od 7 let a nevyžaduje žádné předchozí výtvarné zkušenosti – jen chuť tvořit a otevřené oči. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

13/5 2025 od 18:00 Společná výstava Sophie Curtil a Miloše Cvacha divákovi nabízí nevšední zážitek ze souhry dvou citlivých pozorovatelů, kteří dovedou odhalit krásu ve všednosti a tyto vzácné objevy přetlumočit do metaforické výtvarné podoby, v níž se smyslové vjemy snoubí s poetickým obsahem. Komentovaná prohlídka představí jejich umělecký vývoj od studijních let až po současnost a poukazuje na vzácnou rovnováhu mezi rozdílnými přístupy, inspiracemi i temperamenty. V chronologickém sledu a ve vzájemné konfrontaci odhaluje výstava specifika jejich tvorby: zatímco Cvachova geometrická kompozice a pastelové tóny odkazují k subtilnosti východní estetiky, lehkosti vzduchu a pohybu vody, Curtil pracuje s energií barvy a světla, které proměňuje v dramatickou hru stínů, objemů a žáru. Oba umělci přitom čerpají z intenzivního pozorování světa kolem sebe – krajiny, architektury i přírodních jevů – které přetvářejí do abstrahovaných, ale hluboce prožitých výtvarných forem. Součástí výkladu bude také představení inspiračního konceptu čtyř živlů, který vychází z jejich autorské knihy L’art par 4 chemins a v symbolické rovině rámuje i samotnou výstavu. Výtvarný jazyk obou autorů je zde vnímán jako prostředek k přiblížení univerzálních principů světa – skrze barvu, tvar a rytmus. Výstavou provede její kurátorka Terezie Zemánková. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

10/6 2025 od 18:00 Společná výstava Sophie Curtil a Miloše Cvacha divákovi nabízí nevšední zážitek ze souhry dvou citlivých pozorovatelů, kteří dovedou odhalit krásu ve všednosti a tyto vzácné objevy přetlumočit do metaforické výtvarné podoby, v níž se smyslové vjemy snoubí s poetickým obsahem. Komentovaná prohlídka představí jejich umělecký vývoj od studijních let až po současnost a poukazuje na vzácnou rovnováhu mezi rozdílnými přístupy, inspiracemi i temperamenty. V chronologickém sledu a ve vzájemné konfrontaci odhaluje výstava specifika jejich tvorby: zatímco Cvachova geometrická kompozice a pastelové tóny odkazují k subtilnosti východní estetiky, lehkosti vzduchu a pohybu vody, Curtil pracuje s energií barvy a světla, které proměňuje v dramatickou hru stínů, objemů a žáru. Oba umělci přitom čerpají z intenzivního pozorování světa kolem sebe – krajiny, architektury i přírodních jevů – které přetvářejí do abstrahovaných, ale hluboce prožitých výtvarných forem. Součástí výkladu bude také představení inspiračního konceptu čtyř živlů, který vychází z jejich autorské knihy L’art par 4 chemins a v symbolické rovině rámuje i samotnou výstavu. Výtvarný jazyk obou autorů je zde vnímán jako prostředek k přiblížení univerzálních principů světa – skrze barvu, tvar a rytmus. Výstavou provede její kurátorka Terezie Zemánková. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

29/5 2025, 18:00 Pavel Reisenauer (1961–2024) je známý především jako autor nezaměnitelných titulních stran a ilustrací týdeníku Respekt a kreseb pro přílohy Orientace Lidových novin. Spolupráce s tištěnými médii byla však jen tou nejviditelnější částí jeho tvorby, za níž se skrývalo daleko širší spektrum jeho méně známých nebo zcela neznámých výtvarných projevů – obrazy, volné kresby, ilustrace, komiksy a fotografie.  Komentovná prohlídka bude v českém jazyce. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

22/5 2025, 18:00  Pavel Reisenauer (1961–2024) je známý především jako autor nezaměnitelných titulních stran a ilustrací týdeníku Respekt a kreseb pro přílohy Orientace Lidových novin. Spolupráce s tištěnými médii byla však jen tou nejviditelnější částí jeho tvorby, za níž se skrývalo daleko širší spektrum jeho méně známých nebo zcela neznámých výtvarných projevů – obrazy, volné kresby, ilustrace, komiksy a fotografie.  Komentovná prohlídka bude v českém jazyce. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

13/4 2025, 14:00 Víkendový workshop je určen pro starší děti ve věku 11-15 let.  V úvodu workshopu bude povídání o vejci a o jeho symbolice, ukázány budou různé příklady práce s tímto tématem v dějinách umění. Vejce je symbolem života, záhady stvoření, ukážeme si jak toto téma rozvíjel František Kupka na obrazech z naší stálé expozice. Po této motivační fázi pak bude čas na samotnou tvorbu, jejímž ústředním tématem bude samozřejmě vejce.  Lektorka: Šárka Kadlecová Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

13/4 2025, 11:00 Víkendový workshop pro děti ve věku 5-7 let a jejich rodiče v Museu Kampa s velikonoční tématikou. V průběhu workshopu se děti podívají na výstavu Tomáše Rajlicha, seznámí se také s uměleckými díly na nádvoří Musea. Součástí workshopu totiž bude hledání vajíček, které velikonoční slepička posnášela v museu.  A až se vajíčka posbírají, tak si z nich i vyrobí veselou velikonoční dekoraci.  Lektorka: Šárka Kadlecová Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.

14/4 2025, 18:00  „Těžko bychom ve světě hledali podobný úkaz, kdy jeden ilustrátor přes třicet let tak zásadně vytváří obrazový charakter média. Pavlův význam ale dalece přesahoval vizuální stránku věci. Svou nadsázkou, vtipem se ideálně doplňoval s textovou přísností listu. Články a fotografie zachycují svět, jaký je, ilustrace umožňují se i vážným věcem zasmát, vidět je s nadhledem, a někdy je tak zachytit výstižněji, než to dokáže text.”  To o Pavlu Reisenauerovi řekl jeho dlouholetý spolupracovník Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. Právě on provede výstavou, která je věnována tomuto umělci.  Pavel Reisenauer (1961–2024) je známý především jako autor nezaměnitelných titulních stran a ilustrací týdeníku Respekt a kreseb pro přílohy Orientace Lidových novin. Spolupráce s tištěnými médii byla však jen tou nejviditelnější částí jeho tvorby, za níž se skrývalo daleko širší spektrum jeho méně známých nebo zcela neznámých výtvarných projevů – obrazy, volné kresby, ilustrace, komiksy a fotografie. Vstupenky k dostání na GoOut (zde) nebo na pokladně musea.